Ključno pitanje za poslovne lidere u vezi sa Direktivom ne bi trebalo da bude vezano samo za usklađivanje. Umesto toga, ono bi trebalo biti: „Kako će vaša kompanija stvarati vrednost u svetu usmerenom ka održivosti?"
Na ovo pitanje se može odgovoriti na različite načine - od postizanja ciljeva neto nula emisija, putem dekarbonizacije, napora u dizajniranju zelenih proizvoda i usluga, projekata cirkularne ekonomije i različitih drugih aspekata održivosti. Najbolji način za poslovne lidere je da posmatraju CSRD kroz prizmu mnogobrojnih prilika koje održivost pruža, a ne kao još jedan zadatak koji treba da se obavi.
Direktiva o korporativnom izveštavanju o održivosti predstavlja mnogo više od smernica za izveštavanje - to je transformaciona i horizontalna inicijativa koja utiče na mnoge funkcije unutar organizacija. Ova direktiva podstiče temeljniji, strukturiran pristup strateškom planiranju i održivoj transformaciji. Osmišljena kao katalizator promena u načinu poslovanja, ima uticaj na preko 50.000 kompanija širom sveta. Kompanija PwC pruža podršku klijentima da prevaziđu konvencionalni pristup izveštavanju i reviziji, te da zaista transformišu svoje poslovanje kako bi zadovoljili zahteve izveštavanja. Zakazivanjem sastanka sa našim CSRD timom, možete da saznate na koji način možemo da podržimo vašu organizaciju na putu transformacije u skladu sa CSRD.
Poslovni lideri bi trebalo da razmišljaju van okvira formalnog usaglašavanja sa Direktivom i usklade poslovanje i strategiju sa faktorima održivosti, koji istovremeno mogu unaprediti finansijske rezultate.
Ovaj pristup zahteva od izvršnih timova da naprave četiri ključne promene u načinu vođenja poslovanja: da integrišu održivost u strategiju, prepoznaju uticaj svojih kompanija na svet, unaprede proces donošenja odluka i generišu korisnije podatke. Pročitajte više o ovome u PwC članku o CSRD direktivi.
CSRD, odnosno Direktiva Evropske unije o korporativnom izveštavanju o održivosti, je regulativa koja će uskoro stupiti na snagu, i koja zahteva od kompanija da pruže obimna i detaljna izveštavanja o održivosti i povezanim strateškim implikacijama. Izveštaji su propisani putem Evropskih standarda izveštavanja o održivosti (ESRS).
ESRS predstavljaju set standarda izveštavanja o održivosti unutar EU i obuhvataju širok spektar tema vezanih za životnu sredinu, društvene aspekte i upravljanje (ESG). Ove teme uključuju, između ostalog, klimatske promene, biološku raznolikost, i ljudska prava. Glavni cilj ESRS standarda je da omoguće jasnu i logičnu strukturu informacija o održivosti. Standardi su sastavni deo Direktive, a trenutno je na snazi opsežan skup od 12 ESRS-a, s više njih u pripremi.
Očekuje se da će Direktivom biti obuhvaćene sve kompanije koje su izlistane na berzama na regulisanim tržištima unutar EU, kao i velika preduzeća koja nisu izlistana, potencijalno uključujući multinacionalne kompanije čije sedište nije u EU. Direktiva će uticati na otprilike 50.000 kompanija širom sveta, uključujući 10.000 onih sa sedištem van EU, i to u sledećim kategorijama:
Kompanije čije su hartije od vrednosti izlistane na berzama na regulisanim tržištima unutar EU (s nekim izuzecima, kao što su mikro preduzeća).
Neizlistane kompanije unutar EU određene veličine (uključujući podružnice kompanija sa sedištem van EU, koje mogu biti obuhvaćene konsolidovanim izveštajima matičnih firmi).
Neizlistane matične kompanije unutar EU sa ukupnim vlasničkim udelima određene veličine. [1]
[1] Kompanije su dužne da se usklade sa Direktivom ako premaše dva od sledeća tri praga veličine: ukupna imovina od 20 miliona evra, prihod od 40 miliona evra i prosečan broj zaposlenih od 250 tokom fiskalne godine na dva uzastopna datuma bilansa.
Kompanije su u obavezi da pažljivo procene materijalnost održivih tema duž svojih lanaca vrednosti i da razmotre koje informacije treba obelodaniti među preko 1.000 dostupnih podataka. Ostala obelodanjivanja obuhvataće kvalitativne informacije, poput toga kako korporativna strategija uzima u obzir održive prilike i rizike. Sve informacije zahtevaju nezavisnu potvrdu (počevši od ograničenog nivoa).
Izvršni direktori, finansijski direktori, direktori za bezbednost i direktori za informacione tehnologije - zapravo, ceo rukovodeći tim kompanije imaće nove svakodnevne zadatke u vezi sa Direktivom. Nadzorni odbori i odbori za reviziju moraju aktivno da nadziru izveštavanje o održivosti kompanije.
Kompanije koje su sade podložne Direktivi Evropske unije o nefinansijskom izveštavanju moraju da slede Direktivu o korporativnom izveštavanju o održivosti za fiskalne godine koje počinju na ili nakon 1. januara 2024. godine (podnošenje izveštaja u fiskalnoj 2025. godini). Ostale izlistane kompanije, zajedno sa neizlistanim kompanijama koje ispunjavaju određene pragove veličine, dobiće više vremena.
[1] Kompanije moraju da se pridržavaju odredaba CSRD ako premaše dva od sledeća tri praga: ukupna aktiva od 20 miliona evra, prihod od 40 miliona evra i prosečno 250 zaposlenih tokom fiskalne godine na dva uzastopna bilansna datuma.
U mogućnosti smo da klijentima pružimo podršku u maksimalnom iskorištavanju potencijala Direktive kako bi stvorili dodatnu vrednost i unapredili svoje poslovanje.
Naši stručnjaci za CSRD u Srbiji, Crnoj Gori i širom regiona Centralne i Istočne Evrope imaju globalni doseg. Naš tim okuplja preko 460 stručnjaka za ESG iz 27 zemalja regiona, uz dodatne stručnjake koji su posvećeni raznovrsnim zahtevima CSRD-a, pružajući neophodnu podršku našim klijentima:
Dodatno, raspoložemo nizom digitalnih rešenja i partnerstava, koja uključuju prikupljanje, analiziranje i prezentovanje informacija radi donošenja odluka utemeljenih na dokazima. Ovo ostvarujemo uz podršku našeg ekosistema partnera, među kojima se ističu Salesforce, Microsoft, Oracle i SAP.
Naš pristup odlikuje fleksibilnost i individualni pristup svakom klijentu. Koristimo bogato iskustvo kako bismo klijentima kontinuirano davali preporuke za održivi razvoj u vezi sa procedurama i metodologijama.
Biljana Bogovac
Rukovodeća partnerka za Srbiju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu, ESG lider za jugoistočnu Evropu, PwC Serbia